







BASE
INFRASTRUKTURA PRZYSZŁOŚCI
BASE
INFRASTRUKTURA PRZYSZŁOŚCI
Studnie do kanalizacji

Napisać na temat studni coś odkrywczego nie jest sprawą łatwą. Wiele informacji jest dostępnych na przysłowiowe kliknięcie myszką… wystarczy wybrać tylko odpowiednią frazę… Informacje o studniach kanalizacyjnych ROMOLD są dostępne w katalogu, który można także pobrać z naszej strony.
ROMOLD jako jeden z pionierów technologii wytwarzania studni z tworzyw sztucznych początkowo metodą odlewania rotacyjnego, a później wytrysku wysokopiennego opracował wiele nowatorskich produktów (studni) włazowych i niewłazowych. Fakty są takie, że mamy już za sobą niemalże 30 lat doświadczeń w przygotowywaniu rozwiązań produktów zapewniających najwyższe standardy techniczne oraz funkcjonalne dedykowane głównie dla budowy sieci kanalizacji grawitacyjnych oraz wybranych elementów systemów ciśnieniowych.

ROMOLD jest prekursorem wdrażania systemów studni z tworzyw sztucznych w Europie począwszy od studni włazowych DN 1000 wykonanych z PE (polietylenu) poprzez inne ich średnice DN 800, DN 625 oraz DN 500 produkowane wcześniej za pomocą formowania rotacyjnego. Z biegiem czasu, z niezmienną pasją wprowadzamy innowacje i z odświeżonym spojrzeniem na zagadnienie studni do kanalizacji jest wdrożenie systemów studni DN 1000 oraz DN 800 wytwarzanych z PP (polipropylenu) metodą wtrysku wysokociśnieniowego.

Naturalne procesy innowacyjne powodują, że starsze generacje produktów są zastępowane przez nowsze, ale proszę PAMIĘTAĆ, że MY nie zapominamy o naszych klientach… i nawet nowe produkty są kompatybilne ze „starym” tzn., że można je ze sobą łączyć! Pamiętamy o tym, żeby kreowane przez nas systemy wykorzystywały naturalne właściwości jakie dają nam tworzywa sztuczne, czyli niski ciężar oraz ich modułowość, co zawsze ułatwiało i ułatwia ich montaż.
Zalety studni kanalizacyjnych ROMOLD
Studnie ROMOLD
z tworzyw sztucznych posiadają ogromną wytrzymałość chemiczną. W przypadku kanalizacji sanitarnej, to kluczowa cecha przy zapobieganiu korozji siarczanowej!
Studnie ROMOLD
z tworzyw sztucznych są szczelne. Połączenia elementów oraz studni z rurami są zabezpieczone do minimum 0,5 bar.
Produkty ROMOLD, szczególnie nowej konstrukcji wykonane z PP (polipropylenu), mają doskonałe parametry wytrzymałościowe i mogą być posadowione na dużych głębokościach nawet w przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych.
Konstruktorzy ROMOLD bardzo duży nacisk położyli na zabezpieczenie konstrukcji przed siłami wyporu, w tym przypadku studnie mogą być zamontowane w gruncie bez specjalnych dodatkowych czynności montażowych.
Studnie włazowe DN 1000 oraz DN 800 zgodne z PN-EN 13598-2 oraz PN-EN 476
Produkty te uległy w ostatni czasie poważnym zmianom konstrukcyjnym. Studnie DN 1000 oraz DN 800 wytwarzane z PE (polietylenu) za pomocą odlewu rotacyjnego są zastępowane przez nową generację produktów – studnie wytwarzane z PP (polipropylenu) za pomocą wtrysku wysokociśnieniowego.
Chcielibyśmy jednocześnie dodać, że wspomniane powyżej produkty są ze sobą kompatybilne, bo taka idea przyświeca nam od samego początku.
Elementy „starej” i „nowej” generacji można ze sobą łączyć za pomocą tej samej uszczelki stosowanej przez ROMOLD od samego początku TYPU „triple safety lock”, która od wielu lat niezawodnie gwarantuje szczelność systemu do 0,5 bar, przy czym z naszych testów wiemy, że uszczelki mogą zapewnić zdecydowanie wyższy parametr szczelności.

Elementy studni włazowych DN 1000 oraz DN 800 PP
Podstawa
Podstawa z uformowaną kinetą w zakresie oferowanych rozwiązań jest przystosowana standardowo do podłączenia rur gładkościennych wg. PN-EN 1410 oraz PN-EN 1852 w zakresie średnic od DN 160 do DN 400 (dokładne zestawienie jest dostępne w naszym katalogu). Ze studniami można także łączy rury wykonane z innych materiałów za pomocą złączek przejściowych.

ROMOLD posiada bardzo wiele standardowych typów podstaw: przelotowe, przelotowe kierunkowe (zmiana kierunku przepływu w studni), połączeniowe z 1 lub 2 dodatkowymi dopływami. Jesteśmy w stanie wykonać także podstawy specjalne z kinetami (wlotami) usytuowanymi pod różnymi kątami, a także na różnych wysokościach.
Elementy, które wyróżniają ten system to innowacyjne podejście do kilku kluczowych zagadnień związanych ściśle z prawidłowymi funkcjonowaniem systemu pod względem hydraulicznym.

Kinety ROMOLD mają fabryczny spadek 0,5%, co nie powoduje żadnych dodatkowych zakłóceń w przepływie ścieków w studni.


Połączenia rur ze studnią odbywają się za pomocą elastycznych króćców, gdzie jest możliwość dokonania korekty spadku i kąta włączenia o 3,75 o. Pozycję króćców można także zmieniać, tak aby w przyszłości można było łączyć (połącznie wciskowe) rury o większych grubościach ścianek bez powstawania dodatkowych uskoków pomiędzy dolną powierzchnią kinety i rury wlotowej a także wylotowej.
Innowacyjny podest w kolorze jasnym o strukturze antypoślizgowej sprawia, że ewentualna inspekcja studni jest jak najbardziej bezpieczna.

Podstawa posiada gęste żebrowania poziome i pionowe pozwalające na uzyskania optymalnych parametrów wytrzymałościowych, a także zabezpieczenia konstrukcji przed siłami związanymi z występowaniem wysokiego poziomu wód gruntowych.

Pierścienie - elementy wznoszące
Pierścienie czyli tzw. trzon studni są wykonane z PP (polipropylen) zgodnie z PN-EN 13598-2. Pierścienie to elementy wznoszące pozwalające zwiększać wysokość zabudowy studni. Z uwagi na gęste żebrowanie poziome i pionowe, charakteryzują się wysoką wytrzymałością konstrukcyjną. Pierścienie są wyposażone w stopnie złazowe z tworzywa sztucznego w kolorze jasnym, które są wymienialne i mają strukturę antypoślizgową. Do montażu i zabezpieczania stopni złazowych stosowane są tylko elementy z tworzywa czyniąc je całkowicie opornymi na korozję siarczanową.

W pierścieniach można dokonywać włączeń kanałów z rur głakościennych PCW lub PP w średnicach DN 160 i DN 200 za pomocą systemowej uszczelki gumowej.

Stożek
Stożek redukcyjny czyli tzw. zwężka redukcyjna (trzon studni) wykonany jest z PP (polipropylen) zgodne z PN-EN 13598-2 z otworem włazowym DN 625 zgodnym z PN-EN 476. Element stosowany jako ostatni pod zwieńczeniem studni. Geometria samego produktu jest tak dopasowana, aby zapewnić bezpieczne wejście do studni oraz zachowanie maksymalnej odległości od poziomu terenu do pierwszego stopnia złożowego.

Uszczelki elementowe
Uszczelki systemowe między elementami studni DN 1000 oraz DN 800 to bardzo ważny element całego projektu. Od samego początku projektu stosujemy uszczelki nazwane „triple safety lock”, czyli uszczelki wielowargowe.
Unikalność rozwiązania polega na tym, że samo połączenie elementów z tworzywa ma kształt litery U. Wielowargowa uszczelka nasadzona na element dolny jest w zasadzie zamknięta po montażu poprzez zainstalowanie na niej gniazda znajdującego się w następnym elemencie studni.
Taka konstrukcja uszczelnienia daje gwarancję braku przecieków, nawet przy studniach zabudowanych na dużych głębokościach i wysokim poziomie wód gruntowych.

Zwieńczenie
Istnieje wiele możliwości zamknięcia studni biorąc pod uwagę klasę obciążenia, ale także ewentualną szczelność układu. Studnia z tworzywa zasadniczo nie może bezpośrednio przenosić obciążenia związanego z ruchem kołowym w klasie D 40t. Z tego powodu zabudowa zwieńczenia polega na zastosowaniu systemowych pierścieni odciążających z tworzyw sztucznych lub betonu, które służą jako postument do instalacji włazu kanalizacyjnego.

Oferujemy również konstrukcje indywidualne, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest szczelność całego układu (np. tereny zalewowe). W takich przypadkach oferujemy system polegający na idei podwójnej pokrywy:
Pokrywa wewnętrzna ROMOLD z tworzywa z zamontowaną uszczelką daje gwarancję szczelności od 0,2 bar a system odciążenia (specjalne pierścienie) oraz włazu odpowiada za przeniesienie sił związanych z ruchem kołowym.
Pozostałe informacje i inne detale można zobaczyć w katalogu producenta.
